او زشت است یا زیبا..؟!
به روز رسانی: محبوبه موحددوست| در تاریخ: اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۷ یک دیدگاه
برچسب‌ها: ,

چند روز پیش هم که با یکی از دوستان دوره ی دانشگاه مکالمه ای داشتم. در میان خاطراتمان گفت، فلانی را یادته؟ نمی دونی چقدر بد شده، چقدر زشت شده، وای یک قیافه ی کریه و زشتی پیدا کرده که نگو… گفتم جدی؟ مگه اتفاقی افتاده؟ گفت: نه، کلا می گم. همان لحظه به صفحه ی اینستاگرام طرف سر زدم و عکس هاش رو مرور کردم، به نظرم چنان تغییری نکرده بود، کماکان از نظر من خوش قیافه و خوش تیپ می نمایید! بعد از دقیقه ها گفتگو به یاد آوردم که آنها دوره ای با هم خیلی صمیمی بودند، و گویا الان با تنش از هم جدا شده اند! به همین خاطر از او دیگر خوشش نمی آید (از چشم اش افتاده است). لحظه ای یاد روزهایی افتادم که از دوست مشترکمان چقدر تعریف می کرد. در راه بازگشت به خانه، به او، به زیبایی و زشتی اندیشیدم، و به اینکه چه کسی زشت است و چه کس زیبا. و اینکه چرا موش صحرایی از نظر ما زشت است ولی خرگوش صحرایی زیبا! و اینکه کودکان را دیده اید که چقدر موش در نظرشان خوشگل است؟! و تا زمانی که به کثیفی سوسک پی نبرده اند، سوسک را نیز دوست دارند.!

و گلهای بدبوی داخل قبرستان که خوش رنگ تر از گل مریم هستند، پس چرا گل مریم را بیشتر دوست می داریم و زیباتر می بینیم؟!

چهره ی آقای رائفی پور از چهره ی آقای الهی قمشه ای از نظر معیارهای زیبایی رایج، بهتر است، ولی چرا الهی قمشه ای را می توانیم ساعت ها نگاه کنیم و حظ ببریم ولی رائفی پور را نه!

به نگاه کودکان باز گردیم. توجه کرده اید کودکان، تا نقصی در رفتار و در ظاهر کسی (مثل سیاهی ناجور و یا پارگی و خونریزی بد) نبینند که آنها را نترساند، همه از نظر آنها زیبایند.

البته کودکان هر چه بزرگ تر می شوند، و در تماس با بزرگ ترها، معیارهای رایج زشتی و زیبایی ظاهری را به عاریت می گیرند، افراد نیز از نظر آنها زشت و یا زیبا می نمایند.

و البته معیار های زیبایی در همه جا یکسان نیست! به عنوان مثال؛ در جوامع آسیای شرقی، صورت پهن معیاری برای زشتی نیست و یا چشم تنگ! در جوامع آفریقایی دماغ پهن هنوز برایشان زیباست! در مناطق سردسیر و سیبری و.. پوست زمخت و زبر و قرمزی و کک های صورت معیاری برای زشتی نیست. کودکان هم با همین معیار ها بزرگ می شوند، و البته معیارهای ظاهری زشتی و زیبایی در طول زمان، در جوامع می تواند تغییر کند.

و این تغییر در جوامع بی روح و بی استعداد سریع تر اتفاق می افند. مثلا ممکن است صورتی با لب های فلان، چشم های فلان، و حتی طرز گوش ها و دندان ها در کمتر از ۵ سال معیار زیبایی اش تغییر کند، ولی در جوامعی که بلوغ عقلانی و رشد و شکوفایی استعداد انسانها در آن بیشتر است، ممکن است تغییر معیار زیبایی به نیم و یا یک قرن برسد.

با تمام این اوصاف، آیا تا به حال شده است شخصی به جمع دوستان، خانواده و یا همکاران شما اضافه شده باشد، و در نگاه نخست با معیار های رایج زیبایی شما جور نباشد؛ حتمن توی مکالمات شنیده و یا گفته اید که این رو ببین؛ زشته، یا زیاد خوشگل نیست، یا فلان جاش رو بهتره عمل کنه! ولی بعد از مراوده با آن شخص در دراز مدت، اگر اخلاق و رفتار شایسته ای داشته باشد، او را زیبارو نیز می بینید. و یا حتی اگر زیبارو نبینید، او را با معیارهای ظاهری نخواهید سنجید، و با معیارهای مثل خوش اخلاق، خوش رفتار، خوش برخورد، مهربان، انسانی وارسته و… توصیف می کنید. و البته برعکس این هم صادق است.

تمام این ها را نوشتم تا لحظه ای به این پرسش بیاندیشیم؛ چه کسی زشت است و چه کسی زیبا؟

نمی خواهم آسمانی حرف بزنم، می خواهم زمینی زمینی بیاندیشیم. به همه ی آنهایی که دوستشان دارید بنگرید؛ به صفحات مجازی شان و یا عکس هایشان رجوع کنید و سعی کنید معایب ظاهریشان را با معیارهای زمانه بسنجید، چند درصدشان همه معیارهای زیبایی را دارند، با اینکه شما همیشه آنها را زیبا دیده اید.

به آنهایی که از آنها دلگیر هستید هم بنگرید؛ دیکتاتورها، بی اخلاق ها، عوضی ها، آیا آنها واقعن زشت اند؟! منصفانه عکس هایشان را ببینید؛ واقعن قیافه های جهنمی دارند؟ و یا این ذهن ماست که آنها را زشت و سیاه می بیند!

در آخر این نوشته نمی خواهم به نتیجه ی خاص و یا اخلاقی برسم. فقط می خواهم حین ورق زدن دفترچه ی مدل های کمپانی هاکوپیان و دیدن زیبارویان و خوش تیپ ترین ها، با خود زمزمه کنم، آیا کسی هست که یکی از این آقایان، از نظرش زشت و کریه بیاید؟!!! و یا آن شخصی که همیشه زشت می بینم، آیا کسی هست که او را فرشته ی روی زمین تصور کند؟ آنقدر زیبا که هیچ نظیری ندارد، و آیا می شود وقتی بین شان شکر آب شد، حالشان از هم به هم بخورد و به همدیگر را زشت و کریه ببینند!؟

– و به این بیاندیشید، چرا آن دختر جوانی که در اثر اسیدپاشی نیمی از صورتش را از دست داد، هنوز برایمان زیباست، آنقدر زیبا که حتی تابلویی از آن کشیده اند؟! مگر نه اینکه او نقص عضو شده است و چشم و نیمی از بینی و لب هایش را به طرز ناجوری از دست داده است؟!

پیام ها و نظرات شما برای این مطلب:

1 پیام/ نظر فعال برای مطلب: "او زشت است یا زیبا..؟!"

avatar
ترتیب بر اساس::   جدیدترین | قدیمی ترین | بالاترین آمار رای
trackback

[…] عزیز خواندم. که به نظرم بجاست تا در ادامه ی نوشته ی “او زشت است یا زیبا..!؟” […]

wpDiscuz